Neşe Akar Yaşam Koçu
 

Koçluk

Pozitif Psikoloji

Pozitif Psikoloji

Olumluluk yürekten inandığım bir tutum. Bir hayata bakış şekli. Bunu bilimsel olarak da anlayabilmek ve aktarabilmek adına Pozitif Psikolojiyle ilgili bir sertifika programına devam ediyorum. Programdaki deneyimsel bir faaliyeti sizlerin de keyif alabileceğini düşünerek paylaşmak istedim.

Devamı
Kabul Etmek

Kabul Etmek

Direncin inatçılığa dönüştüğü dikkatinizi çekti mi hiç? Her türlü direncin ardında, kendi yarattığınız korku vardır. Rahatlamak ve rahat kalabilmenin tek yolu kabul etmektir. Onaylamak, takip etmek, uygun bulmak durumunda değilsiniz, sadece kabul edin. Bu başkalarıyla olan herhangi bir iletişime, huzurla başlamak demektir. Bu huzur diğerlerinin de sizinle işbirliği yapmasını sağlar. Böylece zenginleştiren bir ilişkiyi ve kendinizi yaratıcı bir şekilde ifade edebilmenin tatminini yaşarsı

Devamı
Nosce teipsum – Kendini Bil!

Nosce teipsum – Kendini Bil!

Kim olduğunuz bilmecesini çözdünüz mü? Kimsiniz siz ve daha kim olmak isterdiniz? Kim olduğunuzu, kimliğinizi şekillendiren parçaları ne sıklıkla gözden geçiriyorsunuz? Evinizdeki mobilyalara yaptığınız kadar sık kendinizi elinize alıp evire çevire bakıyor musunuz? Gördüğünüzden hoşnut musunuz? Yoksa onu görmezden mi geliyorsunuz? Siz kimsiniz?

Devamı
Farkında olmak

Farkında olmak

Kişisel gelişimin temeli öz-farkındalığın uyanışıdır. Birçoğumuz farkında değiliz, farkında olmadığımız gibi, farkında olmadığımızın da farkında değiliz.:)

Devamı
Empati Gücü

Empati Gücü

Brene Brown’un bir konuşmasından izlediğim, çok anlamlı bulduğum bir bölümü sizinle de paylaşmak istedim. Hepimizin bir hayat becerisi olarak ilişkilerimizde kullanmak üzere empatiye ihtiyacımız var, sempatiye değil. İkisi arasındaki büyük farkı hissetmemiz ve karşımızdaki kişide nasıl bir etki yaratabildiğini fark edebilmemiz için ayırt etme gücümüzü kullanmamız ve içimizdeki merhamet hislerini uyandırmamız gerekiyor.

Devamı

Direnç boşuna

Direnç yeni ve daha iyi bir yol yaratmada etkili bir yöntem midir? Birçoğumuz hayatımızın önemli bir bölümünü birisine, bir şeye direnerek harcamışızdır, onu bilinçli bir şekilde idrak etmeden. Direncin ne kadar etkili olduğunu incelemeye değer.

Devamı

Güçlü Sorular / Güçlü Aynalar

Sorular sizi keşfe ve dönüşüme taşır. İyi seçilmiş bir soru düşüncelerinize meydan okur, uyandırır, farkındalığınızı yönlendirir, iç görülerinizi genişletir, inançlarınızı analiz eder, değişimi etkiler, seçimleri araştırır ve duygu ve hatıralarınızı çağırır.

Devamı
Olumsuz Duygular

Olumsuz Duygular

Dün kendinizi nasıl hissettiniz? Dünden bu anketi okuduğunuz zamana kadar olan zaman dilimini göz önüne alın. Aşağıdaki hislerden hangilerini daha ağırlıklı deneyimlediniz?

Devamı